25 Şubat 2013 Pazartesi

Elektronik Sigara Nedir? E- Sigara Tarihçesi 
 

Elektronik Sigara ve Tarihçesi

 
       Elektronik sigara; bildiğimiz sigara gibi içilebilen, içerken duman benzeri bir buharı içimize çekebildiğimiz ve isteğe göre bu buhar içinde değişik oranlarda nikotin bulunabilen bir sigara simülatörüdür. İçim tadı sigaradan farklıdır. Bu tat, içinde bulunan akışkan sıvının barındırdığı aromalar vasıtasıyla sağlanır. Muhtelif çeşitte farklı aromalarla çok değişik tatlarda içim zevki deneyimlemek mümkündür. Daha çok nargileyi andıran bir içim tadı vardır. Bu nedenle bildiğimiz normal sigara ile aynı olması beklenmemelidir. Sitemizde genel olarak, 'hangi elektronik sigara seçilmeli' sorusuna yanıt arayacağız. Ancak öncelikle e-sigara tarihçesinden bahsetmek istedik.
 
       Elektronik sigaraya buhar sağlayan, içindeki akışkan sıvı kendi e-sigara piyasası içinde "likit" olarak adlandırılmaktadır. Likit, değişik oranlarda VG (Vegetable Glycerin), PG (Propilen Glikol), aroma, sıvı nikotin ve saf su karışımından oluşur. VG buhar miktarını artırıcı etki yaparken, PG içimde "boğaza vurma" etkisi tabir edilen bir tesir sağlamaktadır. Aromalar ise hissedilen tadı sağlamakta ve bu nedenle önemli bir rol oynamaktadır. Nikotin hiç konmayabileceği gibi genellikle değişik oranlarda kullanılanları tercih edilmektedir. Gün içinde normal sigarayı çok içenler için, yüksek nikotin oranıyla başlayıp, gittikçe azalan nikotin oranına düşülmesi, sıkça verilen bir tavsiyedir.
 
       Çok farklı çeşitlerde e-sigara modeli olup, her geçen gün modeller değişmekte ve gelişmektedir. Ana bileşeni pildir Değişik mAh piller olup, genellikle 450 - 650 - 900 - 1100 - 1300 mAh olanları yaygındır. Pilin saatte verdiği miliamper değeri arttıkça bekleme süresi uzamakta fakat buna karşın, ebatı da büyümektedir. Genellikle şarj edilebilir Li-Ion piller üretilmekte ve bu pillerin kalitesine göre 200 ila 400 dolum kadar ömrü olduğu söylenmektedir. Fakat kalitesini bilmeden aldığımız bir e-sigara pilinin çok kısa sürede bozulmayacağının da bir garantisi yoktur.
 
       Likitler, genelde kartuş, cartomizer, clearomizer ya da atomizer vs şekillerde adlandırılan bileşenin içinde yer alır. Yani esas olarak e-sigara pil ve buharlaştırıcı olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır. Buharlaştırıcı hep farklı isimler alsa da ana işlev olarak, içinde rezistans teline sarılı olan ve likiti çekme görevi gören fitili barındırmaktadır.  Biz her ne kadar yukarıda hep dolum yapılabilen türden bahsetsek de, e-sigaraların kullan at modelleri de vardır. Boyu bir kalem boyundan, bir karışa kadar varan yeniden doldurulabilir sigara modellerinden başka, diğer gerçek sigara görünümlü e-sigaralardan bir örnek görüntü aşağıda yer almaktadır.
       Likitin içindeki üzeri iplikçik fitille sarılı rezistans telinin bataryadan gelen akımla ısınıp, likiti buharlaştırması sonucu, gerçek dumana benzer buharın ağızlık vasıtasıyla içimize çekilebilmesi şeklinde bir çalışma mekanizması vardır. Isınan telin soğumasına fırsat vermeyecek şekilde sık nefes çekimi, tel etrafındaki fiitilin sıcak etkisi ile özelliğini kaybedip, ağzımıza yanık tadı gelecek bir durum oluşturması, kaçınılmaz sonuç olacaktır. Bu nedenle, likiti yeniden doldurulabilir e-sigaralarda art arda sık nefes çekmek yerine aralıklarla nefes çekmek, fitilin ömrünü uzatacaktır.

 
 

Elektronik Sigaranın Tarihçesi:

 
       E-sigara fikrinin ortaya çıkışını -bundan yarım asır kadar önce- 1963 yılında Herbert A. Gilbert 'in ABD Patent Ofisi'ne yaptığı "dumansız sigara" patent başvurusu olarak kabul edebiliriz. Yeni ve karmaşık bir fikir olduğu için patentin alınabilmesi ancak iki yıl sonra mümkün olmuştu. Patent alımı sonrasında bir çok şirket bu konuya ilgi göstermiş ancak seri üretimi ve satışı konusunda bir sonuca varılamamıştır.


Herbert A. Gilbert tarafından 17 Ağustos 1965 tarihinde patenti alınan, 'Dumansız Sigara'

       2000 yılında ise Hon Lik isimli bir Çinli eczacı, şimdiki elektronik sigaraya en yakın olanını icat etmiştir. Günümüzdeki elektronik sigaraların temeli bu icada dayanmaktadır. 2004 yılı mayıs ayında Çin'de ilk elektronik sigara satışı başlamıştır. Hon Lik ilerleyen dönemlerde Golden Dragon Holdings isimli şirkette çalışmaktadır. Şirket elektronik sigara işinde gelecek gördüğü için olsa gerek, ismini 'sigarayı andıran' anlamına gelen "Huyan" olarak değiştirmiştir. 2005 - 2006 yıllarında e-sigaranın başka ülkelere de ithalatı başlamış ve 2007 yılında ilk uluslararası elektronik sigara patenti alınmıştır.
 
       Esasen e-sigaranın ülkemizde tanınmaya başlanması ilk olarak 2006 - 2007 yıllarına rastlar. Bu tarihlerde ülkemize ithalini yapan firmalardan biri ürünleri haşere ilacı adı altında yurda soktuğu için dikkat çekmiş ve gerek zararlı olup olmadığı yetkili bir kurumca araştırılmamış olması nedeniyle, bilimselliği yeterli görülmediğinden ve gerek özendirici yönü olduğu düşünülmesinden, 2008 yılında ülkemize ithali yasaklanmıştır. Uzunca bir süre gündemde olmamasına rağmen, 2012 yılından itibaren ülkemizde yeniden talep görmeye başlaması ve eskiye göre çok gelişen modelleriyle, değişik yollardan yine yurda girmeye başlamış ve kullanımı günden güne yaygınlaşmaktadır.

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder